Teksty na zamówienie

Z cyklu copywriter radzi:

Spis treści

Blog firmowy – jak zwracać się do czytelników

Teksty na bloga
Jak pisać skuteczne treści blogowe (SEO)?

Idealny wpis na bloga

Wbrew pozorom komunikacja z Klientem to niezwykle ciekawa kwestia. Większość przedsiębiorców nie wie, jak zwracać się do potencjalnych Odbiorców ich firmowego bloga. Co ciekawe, ten sam problem mają również copywriterzy. Treści blogowe (teksty na bloga firmowego) niczym nie różnią się od innych tekstów, zamieszczanych w Internecie. W związku z tym, każda zamieszczona na blogu notka winna być wysokiej jakości pod względem merytorycznym, zawierać odpowiednie słowa kluczowe i być zoptymalizowana pod kątem SEO. Niegdyś rozróżniano teksty SEO od innych tekstów – obecnie jest to niemal to samo. Podsumowując, zamawiając teksty na bloga masz pełne prawo liczyć na wartościowe pod każdym względem treści.

Nigdy nie zapominaj do kogo piszesz

Niezależnie od tego, czy pisaniem tekstów na bloga zajmujesz się Ty sam, czy zlecasz to zadanie copywriterowi – tworząc treści na bloga musisz pamiętać, do kogo piszesz. Z pewnością zwracasz się do Klienta. Dlatego też język, którego używasz, musi być dostosowany do ogólnego profilu potencjalnych Odbiorców bloga. W związku z tym Twoim obowiązkiem (bądź tekściarza) jest dopasowanie zawartości merytorycznej tak, aby była ona dla Odbiorcy ciekawa, prosta w odbiorze i zachęcająca do kolejnych odwiedzin na Twojej stronie.

Co na bloga
Konsekwencja kluczem do sukcesu

Ty, My, Pan, Wy – bądź konsekwentny. ZAWSZE

Ponieważ wiele osób zapomina o tej ważnej kwestii, jeszcze raz przypominamy… Jeżeli rozpocząłeś tekst słowami Szanowni Państwo, już do końca musisz trzymać się tej formy. Nie możesz nagle porzucić oficjalnego tonu, na rzecz młodzieżowego slangu. Niewątpliwie jest to błąd – może nie słownikowy, ale również błąd. Pisanie w ten sposób niemal kaleczy oczy Odbiorcy. W końcu zwracasz się do niego z poszanowaniem czy jak do kumpla ze szkolnej ławki? Wydaje się, że coraz więcej firmo odchodzi od oficjalnego tonu na rzecz formy bezpośredniej bądź zwrotów bezosobowych. Niezależnie od tego, co wybierzesz, bądź konsekwentny. Pisz tak samo w każdym akapicie oraz w każdej notce na swoim firmowym blogu.

Treści blogowe
Jak przyciągnąć potencjalnych Klientów?

Czyli, jakie mam opcje?

Chociaż możliwości jest wiele, skupmy się na czterech najważniejszych:

  1. Forma bezpośrednia: „Ty” – prosta, wygodna, nieskomplikowana forma komunikacji. Bez wątpienia sprzyja budowaniu relacji pomiędzy firmą, a potencjalnym Klientem. Rozwiązanie to sprawdzi się w przypadku osób młodych, pasjonatów (np. sportu, książek, filmów), hobbystów. Stanowczo odradzana np. w przypadku usług prawniczych.
  2. Forma bezpośrednia: „My” – w jeszcze większym stopniu oddziałuje na tworzenie się pozytywnych relacji pomiędzy firmą, a Klientem. Solidarność z grupą docelową odbierana jest niezwykle pozytywnie. Podobnie jak forma „Ty”, ta również sprawdzi się w przypadku hobbystów, a także osób, z którymi coś Cię łączy. Przykładem może być branża weterynaryjna. Również niepolecana np. przy usługach prawniczych.
  3. Forma oficjalna: „Szanowni Państwo” – chociaż mówi się, że forma ta pasuje wyłącznie przy komunikacji formalnej np. przy zapytaniach ofertowych, jest to mylne podejście. Opcja ta jest wysoce pożądana w przypadku Odbiorców konserwatywnych. Może stosować ją nie tylko kancelaria prawnicza, ale również firma produkująca świdry przemysłowe, specjalista w zakresie medycyny estetycznej bądź fotograf ślubny.
  4. Forma bezosobowa – stosowana wszędzie tam, gdzie nie wiemy, jak mamy zwracać się do Odbiorcy. Nie jesteś pewien czy lepiej „na Ty” czy „na Pan”, opcja ta wydaje się całkiem dobra. Wbrew pozorom, forma bezosobowa jest formą profesjonalną – trzymająca nieco na dystans, aczkolwiek kulturalną.

Uwaga, zróżnicowane style pisania na blogu piszemytexty.pl mają na celu zobrazowanie naszym Klientom dostępnych w naszej ofercie usług. Teksty te stanowią swojego rodzaju potwierdzenie naszych umiejętności. Dodatkowo, prezentują wybrane przez nas rozwiązania zawarte w cenniku.