Teksty na zamówienie

Kto to jest copywriter i czym się zajmuje?

Spis treści

Skoro tutaj jesteś z pewnością zadajesz sobie pytanie – kto to jest copywriter i czym w ogóle się zajmuje? Jest to z pewnością osoba, mająca ciekawe zajęcie, wymagające niemałego wachlarza zdolności. Ogólnikowo rzecz biorąc, copywriter zajmuje się pisaniem tekstów na zlecenie. Czy jest on w takim razie pisarzem? Oczywiście. Czy jest redaktorem? Jak najbardziej. Jego dokładną rolę determinuje rodzaj zlecenia, które otrzymał, dlatego wszechstronność jest bardzo ważną cechą w tym zawodzie. Postaram się Wam przybliżyć, jak dokładnie wygląda jego praca. Być może jest to zajęcie dla Ciebie?

Pisanie tekstów to żadne wyzwanie...?

Pisanie tekstów nie wydaje się być skomplikowaną sprawą. Uzgadniamy warunki, siadamy i piszemy. Nic bardziej mylnego. Oczywiście może się zdarzyć, że tak właśnie będzie, jeśli mamy duże doświadczenie w tej dziedzinie. Przeważnie wygląda to jednak tak, że musimy zrobić porządny research (badania) przed przystąpieniem do zadania. Im bardziej skomplikowany temat, tym więcej czasu będziemy musieli poświęcić, aby wgłębić się w zagadnienie. Naszym głównym sprzymierzeńcem jest Internet, ale może się zdarzyć, że potrzebna będzie wizyta np. w bibliotece uniwersyteckiej. Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, nie wszystko znajdziemy w Google

Czy nadajesz się na copywritera?

Dobry copywriter musi wyróżniać się nienaganną interpunkcją, stylistyką oraz tzw. “lekkim piórem”. Jeśli chcesz zarabiać z pisania, musi Ci to przychodzić z łatwością. Kiedy jest inaczej – być może sam, prędzej czy później, będziesz potrzebować usług copywriterskich. Nie ma w tym oczywiście nic wstydliwego – po prostu niektórym pisanie przychodzi łatwiej od innych. Aby odnieść sukces, powinniśmy skupiać się na tym, co wychodzi nam najlepiej. Pozwoli to nam uniknąć wielu porażek i zawodów w życiu.

Praca właściwa copywritera - pisanie tekstów

Praca właściwa copywritera – pisanie tekstów; zaczyna się dopiero po odpowiednim zaznajomieniu się z tematem, siadamy do pracy. Przychodzi nam tutaj z pomocą oczywiście Pakiet Office od Microsoftu. Word wychwytuje wszelkie literówki, czy formatuje odpowiednio tekst. Jest to niezastąpione narzędzie pracy. Może być także potrzebna analiza pod kątem SEO (z ang. Search Engine Optimization). Jest to optymizacja pod kątem pozycji strony w Google. Większość tekstów pisana jest właśnie w tym celu. Zastanawiałeś się kiedyś, po co ktoś prowadzi mało ciekawego bloga? Być może właśnie otrzymałeś odpowiedź. Pragnie na siłę podbić swoją stronę. Takie zabiegi już nie przechodzą i jeśli chcesz być wysoko – musisz nie tylko tworzyć ciekawą treść, ale także znać pewne zasady, którymi rządzi się SEO. Nie są one jednak trudne.

Po zakończeniu pisania tekstów, trzeba jeszcze odpowiednio sprawdzić napisany tekst w celu kontroli jakości. Program nie człowiek i nie wszystko wychwyci. W wielu przypadkach jest to dobra pora na przerwę. Po oderwaniu się od tekstu, można wrócić z chłodną głową i go przeanalizować. Nie wszystko widać na pierwszy rzut oka. Oczywiście jest to kwestia ogromnie subiektywna.

Wysłałem Klientowi tekst - i co dalej?

Po wstępnych korektach, można przedstawić klientowi pierwszą wersję. Jeśli przedstawiony tekst w 100% spełnia wymagania klienta, na tym kończymy sprawę – otrzymujemy zapłatę i jest koniec zlecenia. Z doświadczenia jednak wiem, że takie sytuacje nie zdarzają się tak często, jakbyśmy tego chcieli. Nie musi wynikać to z naszego potknięcia. Często klient przypomina sobie po czasie, że chciałby, aby w tekście znalazło się coś ekstra lub po prostu zmienił zdanie w jakiejś kwestii. W takiej sytuacji nie można oczywiście się wykłócać. Kto płaci, ten wymaga i trzeba się do tego dostosować. Zadowolony klient prawie zawsze wraca – zostawia też pozytywny komentarz. Dlatego tak ważna jest jego satysfakcja. Zależy od tego ilość naszych przyszłych zleceń, co bezpośrednio przekłada się na zarobki.

Ludzie żyją dzięki opowieściom. Pozwól nam opowiedzieć Twoją.

Agencja copywriterska Teksty na zamówienie to przede wszystkim ludzie, którzy wierzą w moc słowa pisanego. Dzięki różnorakim zainteresowaniom naszych copywriterów, tworzymy zespół nietuzinkowych osób o równie nietuzinkowych zainteresowaniach, co przekłada się na efekt wykonywanych przez nas zleceń. Do każdego zadania podchodzimy z ciekawością i niegasnącym zaangażowaniem. Poznajemy produkt od podszewki, podkreślamy jego unikatowość i tworzymy niebanalne narracje, które wpadają w pamięć. I to właśnie dzięki temu ludzie wracają po więcej.

Ile zarabia copywriter?

Wszystko zależy od ilości zleceń oraz ich specyfiki. Copywriterzy zajmujący się pisaniem tekstów wymagających specjalistycznej wiedzy, np z zakresu medycyny, będą zarabiać więcej od tych, którzy piszą o najnowszych trendach we fryzurach dla psów i kotów. Ciężko w takim razie odpowiedzieć na to pytanie. To trochę tak jakby zapytać, ile zarabia przedsiębiorca? Można jednak odpowiedzieć, że spokojnie można zarobić 4-5 tysięcy złotych brutto, nie specjalizując się w niczym szczególnym. Czy jest to dużo, czy mało – kwestia subiektywna.

Jak mogę zostać copywriterem?

Jeśli już wiesz, kto to jest copywriter i uważasz, że posiadasz predyspozycje do tej pracy, możesz napisać do nas. Prowadzimy rekrutację – napisz do nas. Nie jesteśmy ogromną agencją, ale jeśli myślisz na poważnie o tym zajęciu, sądzę że możesz się dużo od nas nauczyć. Więcej o pracy zdalnej z domu, możesz przeczytać tutaj.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Być może zainteresuje Cię także...