Teksty na zamówienie

Jak przenieść firmę do Internetu?

Spis treści

Jak przekształcić się w E-Biznes?

W obliczu pandemii wielu przedsiębiorców stanęło przed ciężkim wyborem – przeczekać, czy może rozwinąć się w kierunku e-handlu? Czy koszta takiego przedsięwzięcia nie przewyższą ewentualnych przychodów? A może po prostu poczekać na ratunek ze strony rządu? Do odważnych świat należy. W dzisiejszych czasach, jeśli biznes nie posiada chociaż strony internetowej, oznacza to, że jest przestarzały. Nie wspominając już o social mediach, które mogą być motorem napędowym branży e-commerce. Wiele biznesów nie przetrwało, nie będąc w stanie przetrzymać 3 miesięcy lockdown’u. Jeszcze więcej postanowiło otworzyć się na handel internetowy. Od czego zacząć taką operację?

Analiza grupy docelowej

Trzeba dokładnie zbadać swoją grupę docelową klientów. W inny sposób trzeba podejść np. do sklepu z meblami, a w inny do kwiaciarni. Jaki potencjalny zasięg klientów możemy zyskać w Internecie? Sprawa jest całkiem prosta. Jeśli chodzi o sprzedaż, można zlustrować konkurencję na znanych portalach typu marketplace jak Allegro. Dostaniemy wtedy dość konkretne liczby. Z usługami jest trochę trudniej, bo będziemy potrzebować narzędzi, które pokażą nam, jaki ruch panuje w wyszukiwarkach. Osobiście używam Ubersuggest, który pokazuje miesięczny ruch na poszczególnych frazach oraz ceny za przeklik, jeśli używamy Google Ads. Mogę wtedy zobaczyć, jak kształtuje się sentyment na rynku. Facebook oraz Instagram także oferuje ciekawe narzędzia. Z pewnością warto się z nimi bliżej zapoznać, w szczególności jeśli oferujemy usługi.

Facebook, Allegro czy PrestaShop?

Jeśli znamy już głębokość rynku, możemy podjąć krok, którym będzie oczywiście decyzja, gdzie będziemy prowadzić naszą działalność. Najprostszym sposobem jest wystawienie ofert na znanych portalach aukcyjnych. Musimy jednak liczyć się z dużą konkurencją oraz ogromnymi kosztami prowizyjnymi dla serwisu. Wiele firm rezygnuje przez to z takich rozwiązań, na rzecz prowadzenia działalności na własnej stronie internetowej. Wiąże się to z innymi kosztami, o czym wspomnę za chwilę.

Popularność social mediów nieustannie rośnie, więc nie ma się co dziwić, że znajdziemy na nich rynek zbytu. Wiele osób nie korzysta już nawet z Google, tylko wyszukuje pożądanej treści na danej platformie. Nie musimy ignorować tej grupy – bardzo łatwo się do nich dostosować. Wystarczy prowadzenie tak zwanego fanpage’a i interakcje ze społecznością poprzez komentowanie, like’owanie, zapraszanie do polubienia, czy wrzucanie ciekawych postów ze zdjęciami związanymi z naszą działalnością. W social mediach jesteśmy bliżej klienta niż gdziekolwiek indziej – warto to zapamiętać i wykorzystać przy budowaniu zaufania do marki. Im więcej będziemy mieć obserwatorów, tym lepiej dla naszej firmy.

W Internecie najważniejsza jest widoczność. Co z tego, że mamy najlepszą ofertę, skoro klienci do niej nie docierają? W zależności od rozwiązania na jakie się zdecydujemy, czekają nas inne wyzwania.

W Allegro zamontowano opcję domyślnego sortowania ofert poprzez trafność. Ten tajemniczy niegdyś algorytm, wyświetla oferty w oparciu o ogólną ocenę użytkownika, stopień uzupełnienia ofert oraz ilość sprzedanych sztuk. Skutecznie motywuje on do utrzymywania wysokich ocen sprzedaży. Przykładowo – jeśli nasza obsługa klienta leży oraz damy to odczuć klientom, na pewno odbije się to na widoczności naszych ofert. Oczywiście, ważna jest także konkurencyjna cena. Część osób i tak będzie używała opcji sortowania „od najtańszej”. Warto mieć na uwadze, czy ubiegamy się o ten typ klienta. Przy mocnej konkurencji i tak zostaniemy za chwilę przebici o kilka groszy. Warto natomiast zastosować tą strategię na jakiś czas, aby złapać kilku Kupujących i podwyższyć cenę. Zjawisko owczego pędu manifestuje się bardzo mocno na tym portalu. Od niedawna jest także opcja skorzystania z Allegro Ads. Jest ono zoptymalizowane z „zakupami” od Google. Jeśli nie mamy zamiaru wystawać poza ten serwis, jest to dobra alternatywa. Ewentualnie możemy przenieść się na Empik, Amazon lub eBay. Nie są one jednak aż tak popularne, przynajmniej nie w tej chwili.

Domena + Hosting

Głównym celem powinno być przeniesienie większej części naszej działalności na własną stronę www. Jest to najbardziej kosztowne oraz czasochłonne rozwiązanie, ale tylko na samym początku. Własna witryna internetowa to inwestycja w firmę – każdy biznes powinien ją posiadać. Może pełnić ona wiele funkcji, ale przede wszystkim jest naszą wizytówką i powinna być nieskazitelna. Omijamy także dzięki niej prowizje dla zewnętrznych serwisów. W dzisiejszych czasach, nie trzeba znać się na programowaniu, aby tworzyć strony – warto jednak wynająć do tego kogoś ze szczególnym zmysłem estetycznym. Na rynku dostępne są oprogramowania takie jak PrestaShop czy Shoper, więc nie potrzebujemy do tego programisty. Do samych zaś usług, wystarczy nam strona postawiona na darmowym WordPress’ie.

Treść jest najważniejsza!

Największą rolę w kwestii, czy nasza witryna odniesie sukces czy też nie, jest jej prawidłowe pozycjonowanie. Nie ma tutaj drogi na skróty. Aby strona żyła swoim życiem, potrzebuje organicznego ruchu, czyli takiego nie wynikającego z reklam, a z wyszukiwania jej w Google. Po wielu latach roboty filtrujące treści w Internecie, potrafią bardzo skutecznie odróżnić wartościowy content, od pisanego stricte pod pozycjonowanie zlepku słów i linków. Dlatego diabelnie ważne jest, aby zawartość strony była przejrzysta, czytelna oraz zawierała dużo kluczowych informacji i fraz. Dzięki temu będzie przyjemna dla oka oraz algorytm Google będzie ją doceniał. Dobrym pomysłem jest regularne prowadzenie bloga tematycznego. Mogłeś nie zdawać sobie do tej pory z tego sprawy, ale najlepszym rozwiązaniem jest copywriter zaznajomiony z tematyką marketingu. Pozycjonowanie to nie tylko treść, chociaż jest ona niekwestionowanym królem – nie wolno jej lekceważyć. W tym właśnie się specjalizujemy i jeśli potrzebujesz pomocy – dobrze trafiłeś.

Ludzie żyją dzięki opowieściom. Pozwól nam opowiedzieć Twoją.

Agencja copywriterska Teksty na zamówienie to przede wszystkim ludzie, którzy wierzą w moc słowa pisanego. Dzięki różnorakim zainteresowaniom naszych copywriterów, tworzymy zespół nietuzinkowych osób o równie nietuzinkowych zainteresowaniach, co przekłada się na efekt wykonywanych przez nas zleceń. Do każdego zadania podchodzimy z ciekawością i niegasnącym zaangażowaniem. Poznajemy produkt od podszewki, podkreślamy jego unikatowość i tworzymy niebanalne narracje, które wpadają w pamięć. I to właśnie dzięki temu ludzie wracają po więcej.

Możliwości jest wiele...

Nie musimy się ograniczać tylko do jednego kanału sprzedaży, czy promocji usług. Najrozsądniej jest spróbować każdego z nich i ocenić co się opłaca. Internet udostępnia nam niezliczone możliwości i tylko od nas zależy, w jaki sposób z nich skorzystamy. Istnieją systemy konsolidujące kanały e-commerce jak Baselinker. Ułatwia to zarządzanie wszystkim z jednego miejsca i oszczędza czasu. Podstawą jest także optymalizacja z systemem szybkich przelewów jak PayPal, DotPay bądź PayU. Nikt nie chce czekać całego dnia na zaksięgowanie przelewu, wszystko chcemy mieć na już. W E-Biznesie, albo jesteśmy na samym przodzie, albo kilka kroków w tyle. A w Internecie kilka kroków to bardzo dużo.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Być może zainteresuje Cię także...