Teksty na zamówienie

Jak wygląda zazwyczaj praca copywritera?

Spis treści

Copywriting – z czym to się je?

Coraz częściej można spotkać się ze stwierdzeniem, iż copywriting to zabawa. Wszak, aby powstał dobry „tekst reklamowy” wystarczy odrobina wyobraźni, minimum słownictwa i trochę wolnego czasu. Przyznam szczerze, że czytając tego typu „wypociny” robi mi się przykro. Copywriter ma cudowne życie. Siedzi w biurze 8h (bądź mniej), przegląda książki, publikacje, strony Internetowe i inne oraz pisze… Zero wysiłku, zero zmęczenia i… zero pracy? Czy aby naprawdę wygląda to tak “różowo”? Czy obecnie, w XXI wieku, za osobę pracującą uznaje się tylko tych, którzy wychodzą z domu na 10h i wracają tak zmęczeni fizycznie, że ich wolny czas ogranicza się wyłącznie do rekonwalescencji na kanapie? Copywriting jest zajęciem twórczym, wyczerpującym umysłowo. Opisy produktów czy kategorii w dużych ilościach naprawdę potrafią dać w kość… nie wspominając o tekstach reklamowych wymagających kreatywnego myślenia.

Copywriting, czyli sprawdzony sposób na pracę w domowym zaciszu

Słyszeliście kiedyś o copywriterach pracujących na umowę o pracę – na przykład w biurze? Nie twierdzę, że jest to zjawisko tak rzadkie jak spotkanie mamuta podczas porannego joggingu. Trzeba jednak przyznać, że zdarza się to nieczęsto. Większość specjalistów od tworzenia treści poszerza swoje portfolio w domu. Nie da się ukryć, że copywriting to idealna praca dla tych, którzy nie lubią dźwięku porannego budzika. Wstajesz, kiedy chcesz, zabierasz się za pisanie, kiedy masz ochotę, przyjmujesz tyle zleceń, ile Ci wygodnie. Bajka, prawda? No niezupełnie. Praca copywritera wcale nie wygląda tak różowa, jak moglibyśmy się spodziewać. Dlaczego? Logicznym jest fakt, że większość „specjalistów od tekstów” nie żyje jak pustelnicy. Spora część z nich ma co najmniej kota, a niektórzy nawet mogą pochwalić się własną rodziną. Codzienne obowiązki oscylują zatem, wokół podstawowych czynności w zakresie „przynieś, podaj, pozamiataj”, przeplatanych z kreatywnym tworzeniem treści reklamowych. Nie każdy może pochwalić się tak zaawansowanym stopniem samodyscypliny, umożliwiającym im pisanie chociażby przez te osiem godzin. Zresztą, bądźmy szczerzy, kto z nas wytrzyma tyle czasu „klepania w klawiaturę” non stop? No nie da się. A research? To również zajmuje sporo czasu. A uzgodnienie szczegółów? Jeśli już o tym mowa, to…

Jak wygląda koszmar każdego copywritera?

Blisko 50 proc. czasu pracy copywritera zajmują… wiadomości – czy to telefoniczne czy mailowe. Pozostałą część może poświęcić on na pracę – nie tylko pisanie, ale również research. Wbrew pozorom odpisywanie na zapytania ofertowe nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Standardowy Klient nie uwzględnia w wiadomościach kluczowych szczegółów, niezbędnych do szybkiej wyceny potencjalnego zlecenia. Co jest ważne dla specjalisty w zakresie content marketingu? Schemat jest prosty: co, gdzie, jak długie i z jakimi słowami kluczowymi.

Co, a więc jaki tekst potrzebuje Klient – opis na stronę WWW, opis produktu, opis aukcji Allegro, krótką notę biograficzną, pozew rozwodowy, donos na sąsiada, streszczenie ciężkostrawnego „Nad Niemnem”;

Gdzie, a więc w jakim miejscu tekst ten zagości – na stronie WWW, blogu, w mediach społecznościowych, na Twitterze, na kartce z życzeniami dla teściowej, w pracy magisterskiej, w piśmie urzędowym do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na ulotce;

Jak długie, czyli jakiej długości ma być preferowany tekst (teksty) – tutaj mamy różne dopuszczalne formy przekazu, począwszy od miar w znakach ze spacjami (zzs.), poprzez znaki bez spacji (zbs.), a skończywszy na nieco bardziej skomplikowanych wyrażonych w wyrazach bądź stronach A4;

Z jakimi słowami kluczowymi, czyli jakie słowa mają znaleźć się w tekście – doradca SEO przedstawił Wam całą rozpiskę słów kluczowych, niezbędnych do umieszczenia na stronie WWW? Wystarczy przekazać tą listę copywriterowi i poczekać na to co stworzy. Albo zapytać copywritera, aby przygotował taką listę.

Ludzie żyją dzięki opowieściom. Pozwól nam opowiedzieć Twoją.

Agencja copywriterska Teksty na zamówienie to przede wszystkim ludzie, którzy wierzą w moc słowa pisanego. Dzięki różnorakim zainteresowaniom naszych copywriterów, tworzymy zespół nietuzinkowych osób o równie nietuzinkowych zainteresowaniach, co przekłada się na efekt wykonywanych przez nas zleceń. Do każdego zadania podchodzimy z ciekawością i niegasnącym zaangażowaniem. Poznajemy produkt od podszewki, podkreślamy jego unikatowość i tworzymy niebanalne narracje, które wpadają w pamięć. I to właśnie dzięki temu ludzie wracają po więcej.

50% pracy copywritera = research

Jako że dobry tekst nie powstanie wyłącznie w oparciu o źródła internetowe, szukanie „bazy” pod zlecenie bywa bardzo często czasochłonne. Oczywiście, wszystko zależy od tematyki. Systematyka truskawek to „pikuś” przy zagadnieniach z zakresu fizyki kwantowej. Niestety, każdy temat wymaga opracowania, a co za tym idzie – znalezienia źródeł. Copywriter szuka więc odpowiednich informacji w bazach danych, słownikach, literaturze przedmiotu i podmiotu, a także w Internecie. Między przeglądaniem artykułu, a analizą pozycji książkowej musi odpisać na nowe wiadomości, sporządzić odpowiednią wycenę i wystawić fakturę. A czas leci… Wysokiej klasy opisy produktów bądź teksty reklamowe, oferty sprzedażowe oraz popularne ostatnimi czasy wpisy na bloga – każde zlecenie wymaga odpowiedniego podejścia. Przy bardziej kreatywnych zleceniach termin ich realizacji ulega stopniowemu wydłużeniu.

Wiadomości przybywa, a co za tym idzie, obowiązków również. 8-godzinny dzień pracy zmienia się w 10-, a potem 13-godzinny. Copywriting to niezwykle trudne zajęcie, wymagające maksymalnego skupienia niezależnie od samopoczucia. Od poniedziałku do niedzieli, w dni powszednie oraz święta, na wakacjach i podczas weekendowej wycieczki copywriter zmuszony jest pracować na „najwyższych obrotach”. Więcej o pracy zdalnej tutaj.