Teksty na zamówienie

Organizacja pracy zdalnej, czyli jak nie nawalić pracując z domu

Spis treści

Ostatnimi czasy, dużo firm zdecydowało się na cyfryzację miejsc pracy. Można było także, zaobserwować wysyp ogłoszeń od firm oferujących pracę w domu. Nic dziwnego – przestój dotknął każdego sektora gospodarki. Jeśli chodzi zaś o prace umysłowe, jak na przykład dekorator wnętrz to bez problemu można przenieść się do Internetu. Czy ma to jednak sens? Każdy, kto spróbował takiej formy zatrudnienia wie, że nie jest tak kolorowo. Napotykamy nowe wyzwania oraz trudności, o których nie zdawaliśmy sobie pojęcia. Tyczy się to nawet tych bardziej “kreatywnych” umysłów. Wynika to z faktu, że obszar domowy nie był traktowany dotąd jako stanowisko pracy i ciężko to zmienić. Poniżej przedstawię wam problemy z którymi się borykałem i jak udało mi się z nimi poradzić.

Odwlekanie oraz ociąganie się – prokrastynacja

Często miałem problem, aby zebrać się do mniej przyjemnych czynności – już od czasów szkolnych. Nie lubiłem odrabiać zadań domowych. Panie w szkole mówiły, że to przez to, że w domu czeka na mnie zbyt dużo rozrywek. I miały rację.

Mózg działa niezależnie od nas i nie przestawi się w kilka chwil. Jeśli jesteśmy w salonie, w którym zawsze spędzaliśmy czas np. oglądając telewizję, będzie oczekiwał odpowiedniej ilości dopaminy uwolnionej przez nasz ulubiony program. Ciężko będzie nam się skupić na mniej interesującej czynności. Właśnie dlatego, dobrze jest wygospodarować sobie jakąś część mieszkania przeznaczoną wyłącznie do pracy. Z pewnością pomoże nam to rozdzielić przyjemności od obowiązków.

Rozpraszanie podczas pracy przez domowników

Niestety – jeśli nie mieszkasz sam, jest duża szansa, że napotkałeś tą trudność. Szczególnie jeśli posiadasz dzieci – one nie są wyrozumiałe. Najlepsze co można zrobić to znaleźć im absorbujące zajęcia.

Jeśli chodzi o kwestie dorosłych, to najlepszym narzędziem jest rozmowa. Wiem jak trywialnie to brzmi, ale jeśli wytłumaczysz bliskim jak ciężko jest ci się skupić w ich obecności, z pewnością Cię zrozumieją. Na pewno będą potrzebować trochę czasu żeby przystosować się do nowych warunków, ale koniec końców – najważniejsza jest komunikacja.

Problemy ze wzrokiem

Niestety jest to ogromna niedogodność, jeśli chodzi o pracę przed komputerem. Możemy jednak coś z tym zrobić.
Po pierwsze pobrać program optymalizujący kolory matrycy. Jeśli ustawimy je na ciepłe, nie będą tak surowe i oczy nie będą się tak męczyć. Osobiście używam f.lux i bardzo go sobie chwalę.
Po drugie – należy robić sobie przerwy. Nie napiszę ile, do tego trzeba dojść samemu. Podczas przerwy należy skupiać wzrok na obiektach, które znajdują się w innej odległości niż ekran naszego komputera. Na tych dalekich jak chmury, i na bliższych jak sąsiedni blok. Zapobiegamy też w ten sposób rozwijaniu się wady wzroku.
Po trzecie, jeśli pracujemy w nocy – koniecznie trzeba zadbać o jakieś inne źródło światła niż ekran. A najlepiej wcale wtedy nie pracować, z pewnością nasz mózg odwdzięczy się głębokim i spokojnym snem 🙂

Ludzie żyją dzięki opowieściom. Pozwól nam opowiedzieć Twoją.

Agencja copywriterska Teksty na zamówienie to przede wszystkim ludzie, którzy wierzą w moc słowa pisanego. Dzięki różnorakim zainteresowaniom naszych copywriterów, tworzymy zespół nietuzinkowych osób o równie nietuzinkowych zainteresowaniach, co przekłada się na efekt wykonywanych przez nas zleceń. Do każdego zadania podchodzimy z ciekawością i niegasnącym zaangażowaniem. Poznajemy produkt od podszewki, podkreślamy jego unikatowość i tworzymy niebanalne narracje, które wpadają w pamięć. I to właśnie dzięki temu ludzie wracają po więcej.

Przeskakiwanie od jednej rzeczy do drugiej

Z pewnością wiesz o czym mówię – dostałeś całą masę zadań i nie wiesz za co się zabrać. W efekcie przeskakujesz z jednej rzeczy do drugiej. Odpowiedzią na to jest organizacja pracy. Ważne jest ustalenie priorytetów i rozplanowanie czynności. Najlepiej zaczynać od tych najtrudniejszych i przechodzić do łatwych. Odciąży to twój umysł od myśli typu “jeszcze mam tyle do zrobienia…”

Przepracowywanie się

Nie tak trudno zanurzyć się w wirze pracy. Czasami ciężko się oderwać. W szczególności mogą ucierpieć na tym nasze relacje z bliskimi. Jak temu zapobiec? Polecam używanie alarmów. Jeśli włączy się budzenie, wtedy arbitralnie wyłączamy komputer. Nie samą pracą człowiek żyje, sztuką jest znalezienie balansu między nią, a życiem osobistym 🙂

Wyzwania związane z pracą zdalną zrozumieją jedynie osoby, które jej doświadczyły. Dla całej reszty będzie to raj na ziemi, gdzie manna leci z nieba. Oczywiście wynika to także z naszej mentalności – najlepiej zawsze tam, gdzie nas nie ma, a jest to praca jak każda inna. Ma swoje plusy i minusy i nie będzie odpowiednia dla każdego. Trzeba mieć to na uwadze aplikując na takie stanowiska, ale od doświadczenia na pewno nie zbiedniejemy. Jeśli masz dużo samokontroli i odpowiednie warunki, to na pewno warto spróbować.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Być może zainteresuje Cię także...