Teksty na zamówienie

Organizacja pracy zdalnej, czyli jak nie nawalić pracując z domu

Spis treści

Ostatnimi czasy dużo firm pozwala na pracę zdalną. Nic dziwnego – przestój dotknął każdego sektora gospodarki. Jeśli chodzi o prace umysłowe, jak na przykład dekorator wnętrz to bez problemu można pracować z domu. Czy ma to jednak sens? Każdy, kto spróbował takiej formy wie, że nie jest tak kolorowo. Napotyka się nowe wyzwania oraz trudności, o których wcześniej nie miało się bladego pojęcia. Wynika to z faktu, że obszaru domowego nie traktowało się dotąd jako stanowiska pracy. Poniżej przedstawiam najpopularniejsze problemy oraz sposoby ich rozwiązania.

Odwlekanie oraz ociąganie się – prokrastynacja

Często miałem problem, aby zebrać się do mniej przyjemnych czynności – już od czasów szkolnych. Nie lubiłem odrabiać zadań domowych. Panie w szkole mówiły, że to przez to, że w domu czeka na mnie zbyt dużo rozrywek – i miały rację.

Mózg działa niezależnie od nas i nie przestawi się w kilka chwil. Jeśli jesteś w salonie, w którym zawsze spędzałeś czas np. oglądając telewizję, będzie oczekiwał odpowiedniej ilości dopaminy uwolnionej przez ulubiony program. Ciężko będzie się wtedy skupić na mniej interesującej czynności. Właśnie dlatego dobrze jest wygospodarować sobie jakąś część mieszkania przeznaczoną wyłącznie do pracy. Z pewnością pomoże Ci to rozdzielić przyjemności od obowiązków.

Rozpraszanie podczas pracy przez domowników

Niestety – jeśli nie mieszkasz sam, jest duża szansa, że napotkałeś tą trudność. Szczególnie jeśli posiadasz dzieci – one nie są wyrozumiałe. Najlepsze co można zrobić to znaleźć im absorbujące zajęcia.

Jeśli chodzi o kwestie dorosłych, to najlepszym narzędziem jest rozmowa. Zdaję sobie sprawę jak trywialnie to brzmi, ale jeśli wytłumaczysz bliskim jak ciężko jest Ci się skupić w ich obecności z pewnością Cię zrozumieją. Na pewno będą potrzebować trochę czasu żeby przystosować się do nowych warunków, ale koniec końców – najważniejsza jest komunikacja.

Problemy ze wzrokiem

Niestety jest to ogromna niedogodność, jeśli chodzi o pracę przed komputerem. Można jednak coś z tym zrobić.
Po pierwsze pobrać program optymalizujący kolory matrycy. Jeśli ustawisz je na ciepłe – nie będą tak surowe i oczy nie będą się tak męczyć. Osobiście używam f.lux i bardzo go sobie chwalę.
Po drugie – należy robić sobie przerwy. Nie napiszę ile, do tego trzeba dojść samemu. Podczas przerwy należy skupiać wzrok na obiektach, które znajdują się w innej odległości niż ekran komputera. Na tych dalekich jak chmury i na bliższych jak sąsiedni blok. Zapobiegasz w ten sposób rozwijaniu się wady wzroku.
Po trzecie, jeśli pracujesz w nocy – koniecznie trzeba zadbać o jakieś inne źródło światła niż ekran. A najlepiej wcale wtedy nie pracować, z pewnością mózg odwdzięczy się głębokim i spokojnym snem 🙂

Ludzie żyją dzięki opowieściom. Pozwól nam opowiedzieć Twoją.

Agencja copywriterska Teksty na zamówienie to przede wszystkim ludzie, którzy wierzą w moc słowa pisanego. Dzięki różnorakim zainteresowaniom naszych copywriterów, tworzymy zespół nietuzinkowych osób o równie nietuzinkowych zainteresowaniach, co przekłada się na efekt wykonywanych przez nas zleceń. Do każdego zadania podchodzimy z ciekawością i niegasnącym zaangażowaniem. Poznajemy produkt od podszewki, podkreślamy jego unikatowość i tworzymy niebanalne narracje, które wpadają w pamięć. I to właśnie dzięki temu ludzie wracają po więcej.

Przeskakiwanie od jednej rzeczy do drugiej

Z pewnością wiesz o czym mówię – dostałeś całą masę zadań i nie wiesz za co się zabrać. W efekcie przeskakujesz z jednej rzeczy do drugiej. Odpowiedzią na to jest organizacja pracy. Ważne jest ustalenie priorytetów i rozplanowanie czynności. Najlepiej zaczynać od tych najtrudniejszych i przechodzić do łatwych. Odciąży to twój umysł od myśli typu “jeszcze mam tyle do zrobienia…”

Przepracowywanie się

Nie tak trudno zanurzyć się w wirze pracy. Czasami ciężko się oderwać. W szczególności mogą ucierpieć na tym relacje z bliskimi. Jak temu zapobiec? Polecam używanie alarmów. Przykład: jeśli włączy się budzenie, wtedy arbitralnie wyłączasz komputer. Nie samą pracą człowiek żyje, sztuką jest znalezienie balansu między nią, a życiem osobistym 🙂

Wyzwania związane z pracą zdalną zrozumieją jedynie osoby, które jej doświadczyły. Dla całej reszty będzie to raj na ziemi, pracowaniem w łóżku i ciągłe przerwy na przyjemności. Oczywiście wynika to także z naszej mentalności – najlepiej zawsze tam, gdzie nas nie ma, a prawda jest taka, że to praca jak każda inna. Ma swoje plusy i minusy i nie będzie odpowiednia dla każdego. Trzeba mieć to na uwadze aplikując na takie stanowiska, ale od doświadczenia na pewno nie zbiedniejesz. Jeśli masz dużo samokontroli i odpowiednie warunki to na pewno warto spróbować.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Być może zainteresuje Cię także...