Teksty na zamówienie

Regulamin strony Internetowej – aspekt prawny, którego nie warto pomijać

Spis treści

Regulamin strony Internetowej – aspekt prawny, którego nie warto pomijać

Wielu początkujących przedsiębiorców pomija istotność szeroko pojętego regulaminu. Niezależnie od tego, jakiej wielkości biznes prowadzimy, jeżeli zależy nam na podbijaniu e-rynku, dobrze skonstruowany regulamin to podstawa. Zanim przejdziemy dalej, warto zdefiniować czym jest omawiany dokument oraz co powinien zawierać.

Regulamin oraz usługi świadczone drogą elektroniczną – podstawowe definicje

Regulamin sklepu internetowego to zbiór określonych zasad oraz norm, ujętych w czytelny sposób w jednym dokumencie, regulujących zasady świadczenia usług drogą elektroniczną. Jego długość zależna jest od tego, jak wiele wspomnianych wcześniej usług, zamierzamy oferować Klientom za pośrednictwem strony WWW. Mówiąc o usługach świadczonych drogą elektroniczną mamy na myśli: newsletter, systemy CRM, hosting, portale społecznościowe, księgowość on-line, sprzedaż za pośrednictwem e-sklepu, pocztę e-mail (formularze kontaktowe), konkursy i akcje promocyjne (na blogach, stronach WWW, w mediach społecznościowych), konta klienta/użytkownika. Mówiąc prościej, wszystko co wymaga od nas interakcji z potencjalnym klientem, celem pobrania od niego jakichkolwiek danych (adres e-mail, telefon, adres).

Najgroźniejsze konsekwencje posiadania złego regulaminu

Regulamin – czy to sklepu internetowego, strony WWW, konkursu, czy też usługi – nie jest zwykłym tekstem informacyjnym. Spójrzmy prawdzie w oczy: tworzymy go, aby nas zabezpieczał. To starannie opracowane rozwiązanie, które ma na celu chronić nasz biznes przed szeroko pojętymi konsekwencjami prawnymi. Co może grozić przedsiębiorcy za zły bądź niedokładny regulamin?

Sankcje finansowe (do kilku tysięcy złotych) za braki informacyjne – przepisy warunkują, jakie informacje winny znaleźć się na stronie WWW. Zasadniczą większość z nich możemy umieścić w regulaminie. Brak wymaganych prawnie danych stanowi naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.

Pozew o uznanie klauzuli za niedozwoloną – istnieje lista wszystkich klauzul niedozwolonych, a więc przepisów, które nie mogą znaleźć się w regulaminie. Zawarcie nieodpowiedniej treści w dokumencie skutkuje sprawą przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK). Każdy niedozwolony zapis wiąże się z kosztami nawet do kilku tysięcy. W skrajnych przypadkach możemy zapłacić nawet kilkanaście – kilkadziesiąt tysięcy złotych za jeden, źle napisany regulamin. W Polsce funkcjonują stowarzyszenia, organizacje, fundacje oraz firmy zajmujące się masowym wytaczaniem powództw przeciwko niczemu nieświadomym przedsiębiorcom.

Naruszenie zbiorowych interesów konsumenta – przedsiębiorca zobowiązany jest nie tylko zapłacić, za każdą klauzulę niedozwoloną w swoim regulaminie. Jeżeli SOKiK uzna, że ten naruszył zbiorowe interesy konsumentów, może nałożyć na niego dodatkową karę w wysokości nawet do 10 proc. przychodu za poprzedni rok obrotowy. 

Koszty związane z odstąpieniem od umowy – brak właściwego zapisu w regulaminie, dotyczącego kosztów odstąpienia od umowy, zmusza przedsiębiorcę do ich samodzielnego pokrycia.

Wpisanie sklepu/przedsiębiorcy do rejestru klauzul niedozwolonych – całkowita utrata renomy firmy i dobrego imienia przedsiębiorcy. 

Sankcje finansowe i karne za naruszenie praw autorskich – skopiowanie, nawet części regulaminu, może wywołać lawinę negatywnych zdarzeń, których finał bez wątpienia odbędzie się w sądzie. Za plagiat grożą nie tylko bardzo kary finansowe, ale również sankcje karne.

Copywriter czy prawnik – który regulamin zagwarantuje nam bezpieczeństwo prawne?

1. Kwestie prawne, ale nie forma prawna

Mogłoby się wydawać, że dokument tworzony przez prawnika (kancelarie prawną) sprawdzi się lepiej, zwłaszcza jeżeli chodzi o zabezpieczenie prawne danej firmy. Niekoniecznie. Regulamin sklepu internetowego cechuje się pewną dualnością – łączy w sobie cechy dokumentu prawnego ze zwykłym, powszechnie dostępnym tekstem informacyjnym. Całość musi być zrozumiała dla każdego, potencjalnego klienta, także nieznającego zawiłości polskiego prawodawstwa. Chociaż regulamin winien uwzględniać obowiązujące przepisy prawne, nie musi, a nawet nie powinien tworzyć formy tekstu prawnego. Obowiązujący żargon prawniczy jest mało przystępny dla osób, które nie miały z nim styczności. Niezrozumiałość języka może prowadzić do późniejszych problemów, już na etapie samego świadczenia usług drogą elektroniczną.

2. Prosty język, a nie żargon prawniczy

Dobrze skonstruowany regulamin sklepu internetowego powinien posiadać znacznie więcej informacji, aniżeli minimum formalne. Dokument ten musi służyć pomocą potencjalnemu konsumentowi, nie zaś stanowić zwięzły zbiór najważniejszych ustaw. Osoba odpowiedzialna za jego tworzenie, winna zatem posiadać znacznie szerszą wiedzę niż z zakresu samego prawa. Szczególnie trudne wymogi prawne, napisane prostym językiem, stanowią uzupełnienie do szeregu wytycznych, zasad, obowiązków zarówno klienta jak i sprzedawcy. Pisząc regulamin musimy uwzględnić profil działalności firmy, rynki, na którym ta pragnie działać, docelową grupę konsumentów, obecne i przyszłe usługi (towary), metody płatności oraz wysyłki, kwestie zwrotów i reklamacji i wiele, wiele innych pomniejszych rzeczy. Niekompletny czy niezrozumiały dokument bez wątpienia odstraszy od nas potencjalnych odbiorców. Decydując się na zakup regulaminu np. od kancelarii, możemy liczyć na doskonały pod względem prawnym tekst, który – ze względu na ogromne braki merytoryczne – wymagać będzie późniejszego uzupełnienia.

3. Przejrzystość zamiast ściany tekstu

Dokument elektroniczny musi być przejrzysty. Mimo że jest to kwestia poboczna, warto zwrócić na nią uwagę. Przeciętny prawnik nie zajmuje się formatowaniem tekstu – korzysta z kreatora regulaminowego, który wywala ścianę tekstu. Decydując się na sprawdzone usługi copywriterskie, mamy pewność, że otrzymamy regulamin gotowy do umieszczenia na stronie WWW. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy przedsiębiorca samodzielnie dostosował treść do swoich preferencji. Nie da się jednak ukryć, że zajmuje to dużo czasu i w większości przypadków jest mało satysfakcjonujące.

4. Teksty tworzone pod SEO

Zarówno regulamin sklepu internetowego jak i regulamin strony WWW musi uwzględniać szeroko pojęte SEO. Tworzenie treści, które będą widoczne w sieci na szerszą skalę, nie jest rzeczą prostą. Nie da się ukryć, że to zadanie dedykowane wyłącznie dla dobrego specjalisty. Część copywriterów posiada ogólną wiedzę prawniczą, ewentualnie wie, jak jej szukać. W przypadku prawników jest odwrotnie – znają się oni tylko na swojej dziedzinie, a co więcej, przejmują się jedynie aspektem prawnym. Nie interesuje ich SEO – w rezultacie otrzymujemy regulamin jakich wiele, tworzony na masową skalę, który trzeba wyłączyć z indeksowania na stronie docelowej, aby uniknąć kar od Google za duplicate content.

5. Unikalność treści zamiast utartych schematów

Ostatecznie warto wspomnieć, że regulamin strony internetowej musi być dopasowany „do sytuacji”, a więc profilu danej firmy. Nie istnieje jeden, uniwersalny wzór dokumentu, który możemy umieścić na każdym portalu czy w każdej witrynie. Odpowiednio zaprojektowany regulamin cechuje się unikalnością – posiada treści, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Kancelarie prawne oferują nam określony schemat, którego dostosowanie do strony WWW może wymagać od nas sporo czasu i niemało wiedzy.

Podsumowanie:

– Regulamin sklepu powinien być napisany prostym językiem, nie zaś żargonem prawniczym.
– Regulamin sklepu internetowego powinien uwzględniać znacznie więcej kwestii, niż sama podstawa prawna.
– Regulamin strony internetowej musi być przejrzysty oraz sformatowany tak, by był czytelny.
– Regulamin strony WWW powinien uwzględniać SEO.
– Regulamin usługi, sklepu, konkursu, strony powinien być unikalny, nie zaś bazować na określonych schematach.

Regulaminy stron internetowych – poznaj naszą ofertę

Sporządzamy regulaminy dla stron internetowych, sklepów, portali aukcyjnych, akcji promocyjnych i konkursowych, programów lojalnościowych oraz partnerskich, a także aplikacji mobilnych. Obsługujmy zarówno małe, średnie jak i duże przedsięwzięcia. Do każdego zlecenia podchodzimy z dużą starannością, analizując wcześniej wszystkie normy prawne, wymagane w dokumencie. Tworzone przez nas regulaminy cechują się szeroką funkcjonalnością. Doskonała technicznie dokumentacja stanowi pełne zabezpieczenie interesów naszych Klientów. Skontaktuj się z nami poprzez biuro@tekstynazamowienie.com.pl bądź widżet chatu na stronie – sporządzimy darmową wycenę.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Być może zainteresuje Cię także...