Teksty na zamówienie

pisanie scenariusza

Pisanie scenariusza filmu

Spis treści

Pisanie scenariuszy filmów na YouTube

Budowanie własnej marki oraz rozpoznawalności poprzez nagrywanie filmów na YouTube jest jednym z najpopularniejszych sposobów na osiągnięcie sukcesu w Internecie. Podstawą udanego materiału jest dobrze skonstruowany scenariusz. Jest on najważniejszym elementem każdej filmowej produkcji. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych wskazówek, które pomogą Ci w stworzeniu własnego scenariusza.

Dobry film łamie schematy myślowe, zaskakuje widza, potrafi przedstawić daną tematykę w sposób zachęcający do poszerzenia wiedzy. Jeśli na poważnie myślisz o zainteresowaniu społeczności YouTube, film powinien być na tyle wciągający, by chciało się go obejrzeć w całości. Kluczowe jest znalezienie elementu oryginalnego, który będzie wyróżniać Twoją twórczość. 

„Prawda nie będzie prawdą, jeśli ludzie ci w nią nie uwierzą” – mawiał William Bernbach, współtwórca agencji DDB. Film powinien ukazywać świat przedstawiony tak, by był on zrozumiały dla odbiorcy, gdyż to on jest najważniejszy w całym przedsięwzięciu.

Pomysł na scenariusz

Esencją dobrego scenariusza jest pomysł, więc warto poświęcić czas, by dogłębnie go przemyśleć bądź przedyskutować.
Co jeszcze może się przydać?

Research – jeżeli zamierzasz tworzyć filmy, np. o zwierzętach, to najważniejszym krokiem będzie pozyskanie jak największej ilości informacji o nich – w tym interesujące i mało znanych ciekawostki oraz anegdotki, które przykują uwagę użytkowników podczas oglądania materiału.

research

Burza mózgów – jeżeli materiał przygotowuje się samodzielnie, warto poprosić znajomych o spotkanie i wspólne porozmawianie o pomyśle na film. Czasami okazuje się, że najbardziej niesamowite pomysły pojawiają się w trakcie luźnych dyskusji.

Gdy są już pomysły – co dalej?

Po researchu oraz burzy mózgów powstaje kilka pomysłów na scenariusz, z których można któryś wybrać. Najbardziej interesujące powstają na podstawie pomysłów nieschematycznych – czyli takich, które nie podlegają panującym regułom, nie odtwarzają tego, co już było. Właśnie dlatego po zebraniu informacji przefiltruj na spokojnie wszystkie pomysły i postaraj się wybrać ten lub te, które według Ciebie będą w stanie zainteresować szersze grono odbiorców.

Realizacja scenariusza

Kolejnym etapem jest przystąpienie do realizacji scenariusza. Każdy, bez względu na to, czy jest przeznaczony pod film na YouTube czy gdzieś indziej, składa się z kilku niezbędnych elementów. Jakich?

Choreografia/tło –  odgrywa istotną rolę – już wcześniej przygotuj pomieszczenie, w którym będziesz nagrywać swój materiał; jeśli jest to Twój pokój, to posprzątaj go, by stworzyć odpowiedni nastrój, Jeśli jest to ogród czy park (bądź inne miejsce na zewnątrz), pamiętaj o dodatkowych dźwiękach, które mogą się pojawić, jak sygnał ambulansu – opis tła również powinien znaleźć się w scenariuszu.

Tematyka – to podstawa każdego scenariusza; temat powinno się zaznaczyć na samym jego początku, by było wiadomo, o czym jest dane wideo.

Postacie/istoty – osoby, które pojawią się w materiale bądź też postacie, które będą jego tematem – pamiętaj o ich charakterystyce. Jeżeli tworzysz materiał o modzie to niezbędne jest przygotowanie się z zakresu wiedzy, np. o projektantach.

Dialogi/monologi – jeżeli w Twoim materiale pojawi się więcej niż jedna osoba to należy przygotować sekwencje dialogowe. Jeśli masz do czynienia z wywiadem to do przygotowania pozostają pytania, które skieruje się do gościa; jeżeli tematem filmu są, np. psy, to przygotuj szczegółowy plan monologu na wybrany temat.

Treatment – co to takiego i w jaki sposób może się przydać?

Treatment to najważniejszy etap w pracy nad scenariuszem filmu. To moment, w który spisuje się w formie notatki cały przebieg fabuły i akcji – scena po scenie, minuta po minucie. Pomocna może okazać się struktura trzech aktów. Na czym ona polega? Są to:

  • wstęp (świat przedstawiony),
  • rozwinięcie (najważniejsze informacje dla odbiorcy),
  • zakończenie (podsumowanie).

Oparcie się na trzech aktach, pomoże w skonstruowaniu wideo tak, by widz odczuwał zarówno ekscytację, jak i wykazywał zainteresowanie.

Cechy dobrego scenariusza

Pisząc scenariusz, wystrzegaj się wysokiego stopnia skomplikowania dialogów czy didaskaliów. Im mniej ich zawrzesz, tym większe pole do manewru będą mieć osoby, które będą występować w Twoim filmie. To samo dotyczy słów użytych w nagraniu – nie przekraczaj ich określonej ilości.

Uważaj także na nieprawidłowe formatowanie – pamiętaj o czcionce, akapitach czy dzieleniu stron. Każdy scenariusz ma określony format. Nawet jeśli piszesz scenariusz tylko dla siebie, to warto, by był on uporządkowany. 

Ludzie żyją dzięki opowieściom. Pozwól nam opowiedzieć Twoją.

Agencja copywriterska Teksty na zamówienie to przede wszystkim ludzie, którzy wierzą w moc słowa pisanego. Dzięki różnym zainteresowaniom naszych copywriterów, tworzymy zespół nietuzinkowych osób o równie nietuzinkowych zainteresowaniach, co przekłada się na efekt wykonywanych przez nas zleceń. Do każdego zadania podchodzimy z ciekawością i niegasnącym zaangażowaniem. Poznajemy produkt od podszewki, podkreślamy jego unikatowość i tworzymy niebanalne narracje, które wpadają w pamięć. I to właśnie dzięki temu ludzie wracają po więcej.

Rodzaje filmów – czyli jak można się zaprezentować?

Istnieją różne formaty filmów – warto je poznać, zanim przystąpi się do pisania scenariusza i realizacji swojego pomysłu.

Scenka z życia (ang. slice of life) – tego typu filmy skupiają się na naturalnej sytuacji z życia wziętej, np. na koncercie ulubionej gwiazdy, wypadzie ze znajomymi, podróży rowerowej.

Winietka – to seria bardzo krótkich scen z życia, które ukazują bohatera w różnych, niezwiązanych z sobą sytuacjach życiowych.

Testimonial – to krótki wywiad z osobą, która proponuje oglądanie bądź subskrybowanie kanału na YouTube.

Parodia (ang. spoof) – to lubiany format przez vlogerów, polegający na odwołaniu się do znanych schematów, a także usytuowaniu ich w całkowicie innej stylistyce. Format wykorzystywany jest równie chętnie w spotach reklamowych. Odwołania mogą dotyczyć, na przykład filmów czy piosenek.

Serial – popularną formą filmów na YouTube jest serial, czyli przemyślana całość, składająca się z odcinków powiązanych ze sobą w konkretny sposób, np. serial o sprawach kryminalnych.

Vlog – to blog, który opiera się na filmach wideo o różnej tematyce -bardzo popularna forma, zwłaszcza wśród młodszych użytkowników.

Kombinacje – oryginalnym sposobem na filmik jest także kombinacja różnych formatów filmów. Można połączyć ze sobą parodię z serialem i testimonialem – możliwych kombinacji jest naprawdę wiele.

Dobry scenariusz to przede wszystkim oryginalny pomysł i tematyka. Przygotowanie ciekawego filmu jest zadaniem wymagającym wiele wysiłku i czasu. Opłaca się jednak stworzyć materiał, który przyciągnie uwagę odbiorcy na dłużej i zachęci go do obejrzenia kolejnego filmu. Oryginalny, dopracowany projekt to gwarancja sukcesu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Być może zainteresuje Cię także...