Teksty na zamówienie

Praca copywritera w pytaniach i odpowiedziach

Spis treści

O co spytać copywritera przed nawiązaniem współpracy?

Część I

Praca z freelancerami, również z copywriterami, może spędzać sen z powiek. Nie dlatego, że copywriter tylko czyha na nasze pieniądze – w dzień i w nocy obmyśla sprytny plan jak nas oszukać. Większość niesnasek wynika z braku porozumienia. Copywriter nie potrafi czytać w myślach. Zleceniodawca oczekuje natomiast, że ten urzeczywistni jego marzenia, nie mając w nie wglądu. Niestety, tak się nie da… Aby współpraca zakończyła się pomyślnie (albo trwała przez długie lata) warto wyjaśnić pewne kwestie jeszcze na samym początku. O co pytać copywritera?

żabka seo
Porada copywritera: od czego zależy czas realizacji zlecenia?

Termin

Precyzyjny termin realizacji zlecenia może być ustalony dopiero po przekazaniu copywriterowi przez Zleceniodawcę wszystkich szczegółów. Przy współpracy długofalowej możliwe jest umówienie się na konkretny termin. Przykład: teksty przesyłane są regularnie w niedzielę, do godziny 17.00. Czas realizacji zleceń krótkich – do 10,000zzs. – wynosi około 24-48h. Na dłuższe teksty copywriter musi poświęcić co najmniej kilka dni. Warto nadmienić, że większość freelancerów – mimo że pracują w domu, zdalnie – woli mieć wolne weekendy.

Przykład:

Usługa dla copywritera: artykuł na stronę WWW, temat: dieta niskowęglowodanowa,  długość 10,000zzs., wymagane podstawowe słowa kluczowe związane z tematem, konieczność stworzenia przypisów i bibliografii (rzetelne źródła, ze szczególnym naciskiem na badania), tekst sformatowany, zgodny z SEO, gotowy do wstawienia na stronę internetową. Czas realizacji: 72h.

Usługa dla copywritera: tekst na bloga firmowego, temat: przegląd najzdrowszych diet, długość 10.000zzs., wymagane podstawowe słowa kluczowe związane z tematem, tekst zgodny z SEO, sformatowany, bez obrazków. Czas realizacji: 12-24h.

W części II: portfolio